Home » Мицотакис најави субвенции за домаќинствата што се греат на струја

Мицотакис најави субвенции за домаќинствата што се греат на струја

by Журнал.мк

Субвенции за домаќинствата кои се греат на струја, најави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на денешната владина седница, како дел од новите мерки што се разгледуваат за поддршка на граѓаните во справувањето со високите цените, јави дописничката на МИА од Атина.

На почетокот на седницата, грчкиот премиер истакна дека нивниот „компас постојано укажува на реформи“ и посочи дека она што го најавил од Меѓународниот саем во Солун за борбата против даночното затајување „сега добива форма на закон“.

Соопшти поврзување на ПОС апаратите со фискалните каси, регулативи против шверцот на гориво, промени во начинот на оданочување на одредени категории вработени итн.

-Сакам да повторам дека парите од откривањето на даночно затајување се јавно богатство. Моја заложба е да се вратат во општеството, да го подобрат секојдневниот живот на граѓаните. Да се претворат во подобро здравство, повеќе средства за образованието, поефикасна јавна безбедност и одбрана, истакна Мицотакис

Паралелно, се осврна и на ситуацијата на Блискиот Исток, повторувајќи дека Грција, како сила на стабилност во регионот, го признава правото на Израел на самоодбрана, врз основа на меѓународното и хуманитарното право, но и дека терористичката организација Хамас ја одвојува од палестинскиот народ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More