Home » Мицкоски предлага намалување на бројот на пратеници

Мицкоски предлага намалување на бројот на пратеници

by Журнал.мк

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предлага намалување на бројот на пратеници во Собранието од 120 на 90, како што е во Словенија.

-Овој гломазен систем од 120 пратеници е преголем, тој делува премногу фрустрирачки за граѓаните, преголеми се трошоците, преголема е и акумулираната моќ. Со намалување на бројот на пратеници на 90, ќе се намали и бројот на привелигирани пратеници. Ние сме и за воведување на една изборна единица, бидејќи имаше и други политички партии кои го поддржуваат тој концепт. Подготвени сме за овој концепт – рече Мицкоски на 360 Степени.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More