Home » Мицкоски го повика Гаши да се извини на граѓаните ако рекол дека Косово му е татковина

Мицкоски го повика Гаши да се извини на граѓаните ако рекол дека Косово му е татковина

by Журнал.мк

Мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан за изјавата на новиот собраниски спикер Африм Гаши дека негова татковина е Косово, денеска одговори дека не ја слушнал, но порача дека од него лично чул дека нивна заедничка татковина е Македонија. Сепак, како што рече Мицкоски, доколку имало таква изјава, тогаш Гаши треба да се извини.

„Мислам дека неговата татковина е Македонија и од она што сум го разговарал, сум слушнал лично од Гаши, дека наша заедничка татковина е нашата заедничка Македонија. Но, ако има таква изјава, тогаш треба да им се извини на граѓаните и тоа треба што побргу да го направи бидејќи од тука зема плата. И од страна на Македонците, Албанците, Турците, Бошњаците, Србите, Ромите, Власите е избран за претседател на Собранието“, потенцираше Мицкоски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More