Home » Мицкоски ги соопшти имињата на идните министри

Мицкоски ги соопшти имињата на идните министри

by Журнал.мк

Партискиот лидер и мандатар за состав на новата влада Христијан Мицкоски ги соопшти имињата на министрите во новата Влада. Во продолжение можете да го погледнете списокот:

Министер за транспорт и врски Александар Николовски
Министер за одбрана Владо Мисајловски
Министер за финансии Гордана Димитриевска Кочовска
Министер за надворешни работи Тимчо Муцунски
Министер за локална самоуправа Златко Пирински
Министер за информатичко општество Стефан Андоновски
Министер за спорт Борко Ристовски
Министер за енергетика и рударство Сања Божиновска
Министер за земјоделие, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски
Министер за култура и туризам Зоран Љутков
Министер за внатрешни работи Панче Тошковски
Министер за образование и наука Весна Јаневска
заменик претседател на Владата за политички системи Љупчо Димовски
Министер за односи меѓу заедниците Иван Стоилковиќ
Mинистер без ресор, задолжен за интеграција на декадата на Ромите Шабан Салиу
Владата според најавите треба да биде избрана наредниот викенд, или евентуално понеделник на 24 јуни.

Идната Влада ќе ја сочинуваат Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и ЗНАМ за наша Македонија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More