Home » Меси и Халанд завршија со ист број поени, но има еден детаљ зошто Аргентинецот е The best

Меси и Халанд завршија со ист број поени, но има еден детаљ зошто Аргентинецот е The best

by Журнал

Лионел Меси е апсолутно најдобриот фудбалер во светот и за 2023 година откако по Златната топка, синоќа беше крунисан и за Тhe best во изборот на ФИФА. Аргентинскиот виртуоз е првиот фудбалер со три признанија за „Најдобар“ според Светската фудбалска федерација.

Во гласањето на ФИФА учествуваат капитените на националните селекции, селекторите, навивачите и медиумите. За првпат во ова гласање Лионел Меси и Ерлинг Халанд имаа ист број бодови. Двајцата добија по 48 поени во вкупното гласање, додека трет е Килијан Мбапе со 35 поени.

На крајот, Меси сепак е избран за најдобар поради правилото на ФИФА, кое вели дека ако двајца фудбалери имаат ист број освоени бодови, подобар е оној кој има освоено повеќе „петки“ во гласањето на капитените. Во таа категорија Меси е убедливо пред Халанд, па затоа на крајот Лео го доби и признанието за најдобар.

Освен кај капитените, Меси има убедливо најмногу освоени гласови и од навивачите.  Меси од фановите доби вкупно 613.293 гласови, а за споредба, Халанд (365.893 гласови) и Мбапе (201.866) заедно имаат добиено помалку гласови од Меси.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More