28.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Меркел ја презеде набавката на вакцини во свои раце

Најчитани вести

Откако владата се најде под жестоки критики поради недоволното снабдување со вакцини против коронавирус, германската канцеларка Ангела Меркел ја презеде работата во свои раце, и му одзеде дел од овластувањата на министерот за здравство Јенс Шпан.

Германската влада на утрешниот состанок, според извештаите на медиумите, ќе разгледа начини за решавање на проблемот со недостаток на вакцини што произлегоа од процесот на набавка на ЕУ.

Формирана е работна група, составена од министерот Шпан, министерот за економија Питер Алтмаер, министерот за финансии Олаф Шолц и шефот на нејзиниот кабинет Хелге Браун.

Патем, Шпан ги отфрли критиките во врска со набавката на вакцината.

„Фактот дека сега на почетокот имаме малку вакцини, и дека треба да поставиме приоритети при вакцинацијата, нема никаква врска со нарачаната количина, туку со фактот дека производствениот капацитет е ограничен на почетокот“, објасни тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com