Home » Mercedes лансира специјално издание на AMG A45 S

Mercedes лансира специјално издание на AMG A45 S

by Журнал

AMG A45 S 4Matic+ остана во голема мера непроменет од 2020 година, но сепак ја задржа титулата на најмоќниот хот хеч во светот. Сепак, Mercedes го претстави новиот модел „Limited Edition“, прикажувајќи ексклузивна надворешна нијанса именувана по „Зелениот пекол“ (познато како Nürburgring Nordschleife) заедно со низа дополнителни функции.

Извонредната карактеристика на специјалното издание е нијансата „AMG Green Hell Magno“ што привлекува внимание. Иако оваа боја можеби им е позната на ентузијастите од серијата AMG GT, таа го означува своето деби во компактниот сегмент со ова издание. Живописната зелена нијанса е надополнета со жолти акценти и карактеристична графика, како што се ригите, гребенот AMG што ја краси хаубата и буквите „A45 S“ што ги украсуваат вратите.

Mercedes-AMG A45 S Limited Edition Green Hell Magno

19-инчните тркала специфични за верзијата се обработени во мат црна боја со жолти точки на краците. За разлика од живите бои, шапите на сопирачките се обработени во сјајна црна боја и имаат бели букви AMG.

Специјални акценти

Други посебни акценти го вклучуваат амблемот AMG на капачето за гориво и грбот на AMG кој се проектира преку светлата на подот. Внатре, врвното ниво на опременост на предводникот на семејството А-класа се карактеризира со вештачка кожа Artico и тапацир од микрофибер Microcut. Светло жолтите шевови и цевки се издвојуваат во кабината со црна тема, што одговара на повеќебојното амбиентално осветлување.

Mercedes-AMG A45 S Limited Edition Green Hell Magno

Додека името „Limited Edition“ обично означува целосно опремен модел, овој нуди избор на опционални пакети на вистински AMG начин. Ноќниот пакет AMG го подобрува возилото со црни црни карактеристики со висок сјај и темно затемнети стакла, додека AMG Night Package II дополнително го подобрува изгледот со дополнителни затемнети облоги и ѕвезди на Mercedes.

Дополнително, AMG Aerodynamics Package воведува пософистицирани аеродинамички елементи, како што е фиксното задно крило.

Без промени под хаубата

Очекувано, нема промени под хаубата. 2,0-литарскиот четирицилиндричен погон со турбополнач ги произведува истите 421 КС и 500 Nm вртежен момент како и кај сите други A45 S. Моќта се пренесува на сите четири тркала преку осумстепен автоматик, потпомогнат од целосно променливиот систем AMG Performance 4Matic+.

Оваа поставка му овозможува на хот хечот да забрза од 0-100 километри на час за 3,9 секунди. Од друга страна, максималната брзина е ограничена на 270 км/ч.

Mercedes-AMG A45 S 4Matic+ Limited Edition е веќе достапен за нарачка во Европа пред неговото лансирање на пазарот во април 2024 година. Во Германија, цената на дополнителната опрема изнесува 14.280 евра над цената на обичниот модел A45 S. Поради ограниченото производство, достапноста ќе биде ограничена до крајот на годината, во согласност со другите специјални изданија од Mercedes-AMG.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More