28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

„Mercedes-Benz“ ги откри точните карактеристики на „EQS“

Најчитани вести

Електричниот „Mercedes-Benz EQS“ ќе биде вклучен во гамата „S-Class“, но ќе биде посебен модел. Продажбата на седанот ќе започне во август, а клиентите ќе можат да изберат помеѓу две опции – „EQS 450+“ и „EQS 580 4Matic +“, соопшти производителот.

Во зависност од верзијата, „EQS“ ќе биде опремен со еден или два електрични модули „eATS“ (електричен мотор „Bosch“ со внатрешно ладење, фиксен менувач и електронски систем), кој работи на батерија од 400 волти. Нејзиниот капацитет е 90 или 107,8 kW/h (означена е употреблива вредност).

Силата на „EQS 450+“ со еден мотор на задната оска и помалата батерија ќе биде 331 Ks и 568 Nm вртежен момент. На секои 100 поминати километри, оваа машина троши помеѓу 16 и 19,1 kWh електрична енергија, што е споредливо со потрошувачката на „Tesla Model S“.

Верзијата со погон на четири тркала „EQS 580 4Matic +“ добива дополнителен модел „eATS“ и функција на вртежен момент, што ја контролира количината на вртежен момент на секоја оска 10.000 пати во минута. Силата на овој електричен автомобил е 524 Ks и 855 Nm, и без полнење ќе помине до 770 километри според „WLTP“, трошејќи 16,9-20 kW/h на 100 km.

Оваа импресивна бројка се должи на нискиот коефициент на отпорност на воздухот – 0,20 и системот за обновување со 3 нивоа на моќност. Забрзувањето од 0 до 100 km/h во оваа верзија трае 5 секунди, а максималната брзина во обете варијанти – со еден и два електрични мотори е иста – 210 km/h.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести