Home » Меценовиќ: На ВМРО им понудивме дефакторизација на ДУИ

Меценовиќ: На ВМРО им понудивме дефакторизација на ДУИ

by Журнал.мк

Амар Меценовиќ од Левица во емисијата 24 анализа рече дека дека не биле изненадени од обединувањето на старите владејачки партнери , но со самото тоа, иако процедурата не беше запазена за овој закон.

– Тоа што ние го понудивме на ВМРО-ДПМНЕ е дефакторизација на ДУИ. Рековме дека така ќе ги дефакторизираме СДСМ и ДУИ кои беа главните владејаи на Македонија во изминатите седум години, со тоа што тие би ја поддржале нашата иницијатива за воведување на една изборна единица. До денес не им го знаеме ставот за оваа напа понуда. Ние пробавме да направиме две работи, да ја залечиме рак раната на општеството, тоа е изборниот модел со шест изборни единици и вториот беше дефакторизација на ДУИ. – рече Меценовиќ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More