Home » Меџити: Балансерот, со одлука, ќе се унапреди во Закон за правична застапеност и запазување на квалитетот при вработување

Меџити: Балансерот, со одлука, ќе се унапреди во Закон за правична застапеност и запазување на квалитетот при вработување

by Журнал.мк

Заедничка заложба околу балансерот, освен етничката застапеност, е да има и квалитет при изборот. Балансерот, со одлука, ќе се унапреди во Закон за правична застапеност и запазување на квалитетот при вработување, рече Изет Меџити, прв вицепремиер и министер за животна средина, во вечерашното интервју во „Топ тема“ на ТВ Телма.

„Реално, во минатото заради партиските вработувања бил запоставен квалитетот на администрацијата и од една и од другата заедница и затоа цело време се бара да се реформира администрацијата и да биде достојна за новите предизвици, за евроинтеграција. Механизмот на балансерот кој во почетокот имаше ефект за правичната застапеност на помалите заедници на ниво на републиката, исто и за Македонците на ниво на општините. Во минатите години имаше доста случаи во кои балансерот не беше во функција на правична застапеност, туку на злоупотреба на ова и продлабочување на дискриминацијата. Бидејќи имаше случаи во кои Македонци се изјаснуваа како Албанци или како Турци. Или Албанците како помали заедници во зависност од тоа што се бараше за работното место. Но, тоа се однесуваше само до вработување. Потоа тој пак беше Албанец или Македонец, па сега заеднички заклучивме дека балансерот не е во функција на тоа што бил воведен како механизам“, изјави Меџити.

Балансерот, како што рече нема да се укине туку со одлука, ќе се унапреди во Закон за правична застапеност и запазување на квалитетот при вработување.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More