Home » Маж се удавил во приземјето на својот дом

Маж се удавил во приземјето на својот дом

by Журнал.мк

Човек се удавил во приземјето на својот дом во Италија. 

Во Тоскана има поплави од библиски размери, а пет луѓе загинаа. Уште неколку се водат за исчезнати. Реката Бисенцио надошла,  а жителите се качувале на крововите за да се спасат.  Четири болници се поплавени, а некои жители останале заробени во своите автомобили. Бурата Киран однесе дваесетина жртви во Европа. 

Властите потврдија дека во Монтемурло од четвртокот попладне наврнале 200 милиметри дожд и дека реката Бисенцио излегла од своето корито на две места. 85-годишен маж е пронајден мртов во приземјето на својот поплавен дом, а постои сомнеж дека не успеал да се искачи по скалите на безбедно.

Меѓу исчезнатите е и двојка чиј автомобил е пронајден превртен во Винчи, западно од Фиренца. Постојат и стравови од преливање на реката Арно во Фиренца, но изгледа дека состојбата се смирила. Во Милано пак има поплава.

 

Поплавени се цели региони, а водата се излеала и во приземјето на градската болница Свети Стефан во Прато.

 

Невреме имаше во Франција, Англија, Германија, Белгија, Шпанија и Португалија.  Во Белгија, меѓу загинатите е и петгодишно дете. Загинало откако врз него паднало дрво. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More