Home » Масовно тестирање на 14 милиони жители на кинески град

Масовно тестирање на 14 милиони жители на кинески град

by Журнал.мк

Жителите на северниот кинески град Tианџин ќе бидат подложени на втор круг тестови за коронавирус. По вторпат ќе бидат тестирани за Ковид-19 сите 14 милиони жители на метрополата, по налог на локалните власти.

Мерката е потребна откако првите тестови, кои започнаа во неделата, открија 97 случаи на инфекција со сојот Омикрон.

Во очекување на резултатите од новите тестови, жителите на градот се повикани да останат дома.

Тијанџин е само околу еден час од Пекинг, кој е домаќин на Зимските олимписки игри, кои започнуваат на 4 февруари.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More