Home » Масовни протести во Мексико поради убиствата на новинари

Масовни протести во Мексико поради убиствата на новинари

by Журнал.мк

Мексиканските новинари започнуваат протести во 28 места и градови за да ги осудат неодамнешните убиства на тројца новинари и да бараат да се стави крај на неказнетите убиства на нивните колеги.

Планираните протести се организирани по убиството на искусната новинарка Лурд Малдонадо во неделата, три години откако таа постави прашање за убиствата до претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор и рече дека се плаши за својот живот. Мексико е една од најопасните земји за новинарите, а меѓу 2000-2021 година.

Убиени се 145 новинари, објави невладината организација „Член 19“. Мексиканските новинарски здруженија гласаа за одржување собири, кои ќе се совпаднат со онлајн протестните кампањи. „Постои итна потреба државните и федералните власти да спречат напади, да ги заштитат новинарите кога се жртви и внимателно да ги истражат злосторствата против медиумите“.

Убиството на Лурдес Малдонадо во северниот град Тихуана, во близина на границата, каде што таа работеше како новинар со години, уследи по претходните убиства на уште двајца мексикански новинари овој месец. Лопез Обрадор, кој се најде на удар на критики поради тоа што не направи доволно за да ги заштити новинарите, рече дека владата ќе го истражи и „ќе го расчисти ова злосторство за да спречи понатамошни убиства на новинари“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More