Home » Маслото од шипинки е исто толку корисно за кожата како ботоксот

Маслото од шипинки е исто толку корисно за кожата како ботоксот

by Журнал.мк

Маслото од семки од шипинка ја поттикнува кожата да создава сопствен колаген поради природниот витамин А. За хидратантни креми за лице со додаден колаген производителите тврдат дека се против стареење, но има проблем – молекулите на колаген се премногу големи за да се апсорбираат во кожата кога се применува локално.

Маслото од семки од шипинки ја храни кожата со витамини А, Ц и Е. Исто така, содржи голема количина на линоленска и алфа-линоленска киселина, која ја промовира регенерацијата на клетките и ја одржува кожата млада.

Истражувањата сугерираат дека маслото може да ги намали ефектите од фотостареењето поради изложување на сонце бидејќи содржи витамин А.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More