Home » Маслинките би можеле да им помогнат на луѓето кои сакаат да ослабат

Маслинките би можеле да им помогнат на луѓето кои сакаат да ослабат

by Журнал.мк

Тим од американски научници открија компонента во маслинките за која веруваат дека може да помогне во борбата против дебелината и дијабетесот. Научниците од Техничкиот универзитетот Вирџинија спроведоа експерименти на глувци кои покажаа дека еленолната киселина од маслинките го намалува шеќерот во крвта и, се чини, помага при слабеење.

Бидејќи во маслинките нема доволно киселина која природно би помогнала во борбата против гореспоменатите заболувања, научниците веруваат дека нивното истражување би можело „да го отвори патот за развој на безбедни и евтини природни производи за контрола на дебелината и дијабетес тип 2 кај луѓето. “

„Промените во животниот стил и мерките за јавно здравје имаат ограничено влијание врз зголемената преваленца на дебелината, еден од главните фактори на ризик за дијабетес тип 2“, рече водечкиот истражувач Донгмин Лиу, професор на Катедрата за човечка исхрана, храна и вежбање на Универзитетот. од Вирџинија.

Проблемот со достапните лекови
Тој истакнува дека достапните лекови против дебелина се неефикасни во одржувањето на слабеењето, се скапи и претставуваат долгорочен ризик за здравјето. Тој и неговиот тим, додава тој, работат на развој на „побезбеден, поевтин и повеќенаменски лек кој би спречил појава на метаболички нарушувања и дијабетес тип 2“.

Презентирајќи ги резултатите од истражувањето на професионална конференција во Чикаго, Луи и неговите колеги изјавија дека во текот на четири до пет недели од администрацијата на еленолна киселина кај глувци, имало намалување на дебелината за 10,7 проценти, додека нивото на шеќер во крвта и чувствителноста на инсулин паднале на „споредливи со оние на здрави, слаби глувци“.

Маслинките и маслиновото масло се особено присутни во медитеранската исхрана. Маслиновото масло, кое се смета за поздрава алтернатива на растителните и масла од семки, го спречува когнитивниот пад, според неодамна објавеното истражување спроведено во текот на 28 години на 90.000 луѓе.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More