Home » Маск: Сорос го мрази човештвото

Маск: Сорос го мрази човештвото

by Журнал.мк

Американскиот милијардер Илон Маск го нарече шеф на Фондот за отворено општество Џорџ Сорос мизантроп, кој во основа го мрази човештвото на фундаментално ниво.

„Сорос во основа го мрази човештвото и ги поддржува плановите кои ја нагризуваат структурата на цивилизацијата“, рече Маск во интервју за американскиот публицист Џо Роган.

Маск истакнува дека клучната вештина на Сорос е „воочување можности за арбитража“.

„Сорос виде дека подобро враќање на инвестицијата е да се потрошат огромни суми пари на локални трки, бидејќи ако можете да го промените начинот на кој се применуваат законите, нема потреба да ги менувате законите. Тој е 100 отсто во право“, рече Маск.

Маск го нарече Сорос „главниот донатор на Демократската партија“ во САД.

Претходно, Маск изјави дека има намера да ја тужи Фондацијата Отворено општество за да го запре сузбивањето на слободата на говор од страна на организацијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More