22.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Maserati објави нови фотографии од тестирањето на моделот MC20

Најчитани вести

Последните фотографии од тестирањето настанаа на италијанската стаза Модена.

Суперспортскиот автомобил MC20 влегува во последната фаза на тестирање, а во познатата италијанска автомобилска компанија најавија дека автомобилот ќе биде претставен во наредните неколку месеци.

Новиот суперспортски модел ќе го движи 3-литарски бит турбо мотор кој развива 630 коњски сили и 729 Nm максимално вртежен момент.

Од 0 до 100 км/час забрзува за 2,9 секунди и развива повеќе од 320 км/час.

Според последните планови на Maserati, МC20 во 2022 година ќе добие модел кој ќе го движат само електрични мотори.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести