Home » Марин Ле Пен: Нашата победа е само одложена

Марин Ле Пен: Нашата победа е само одложена

by Журнал.мк

Францускиот претседател Емануел Макрон е во „неодржлива“ ситуација, изјави во неделата Марин Ле Пен од француската крајнодесничарска партија Национален собир (РН), откако левичарската коалиција неочекувано освои најмногу места во парламентот на изборите според изборните анкети.

Проекциите на анкетарите врз основа на раните резултати покажаа дека РН е на третото место, зад левичарската коалиција Нов народен фронт (НФП) и центристичкиот блок на Макрон, иако водеше во анкетите пред изборите во недела.

Сепак, Ле Пен рече дека РН загуби само поради тактичкиот договор меѓу НФП и таборот на Макрон.

„Нашата победа беше само одложена“, изјави Ле Пен за ТВ TF1.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More