Home » Марија Габриел: Бугарија го поддржува европскиот пат на Турција

Марија Габриел: Бугарија го поддржува европскиот пат на Турција

by Журнал

Бугарија секогаш го поддржувала и ќе продолжи да го поддржува европскиот пат на Турција. Ова го изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија Марија Габриел на заедничката прес-конференција со нејзиниот турски колега Хакан Фидан.

Го поздравуваме заедничкиот предлог на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија од ноември оваа година да ги активираме односите ЕУ-Турција, рече Габриел.

Изразувајќи го своето задоволство од договорот меѓу Турција, Бугарија и Романија за формирање на Поморска група за противминска борба во Црното Море (MCM Black Sea), Фидан го истакна како пример за регионална безбедносна соработка.

Тој нагласи дека Турција ја гледа оваа иницијатива не само како демонстрација на регионалната сопственост, туку и како чекор во согласност со духот на сојузот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More