Home » Манолева: Направено е многу во здравството во изминатите седум години

Манолева: Направено е многу во здравството во изминатите седум години

by Журнал.мк

Маја Манолева, вршител на должноста министер за здравство и довчерашен заменик-министер од СДСМ, зборувајќи за сè почестото иселување на младите лекари од земјата, во вчерашната „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека во изминатите седум години власта направила многу за здравството.

Сметам дека изминатите седум години многу се направи во здравството, и се направија и добри услови, така што тоа ќе ги задржи младите кадри. Дополнително, се направи многу околу платите да бидат пристојни. Пред 5-6 години имаше огромен одлив на млади кадри во Германија, но сега тоа не е така, затоа што и пазарот таму се наполни со кадри од овие простори. Така што сметам дека младите лекари ги имаат сите предуслови да останат тука, рече Манолева.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More