Home » Манолева: Имаме алтернативни решенија за хируршките сали

Манолева: Имаме алтернативни решенија за хируршките сали

by Журнал.мк

Заменик-министерката за здравство Маја Манолева вели дека на средба со директорите на клиниките се договориле за спроведување алтернативни решенија за хируршките сали кои не работат две недели, поради проблеми со инсталацијата за кислород и во компресорската станица.

– Ќе се постават надворешни компресори и садови со компромиран воздух. Оператовниот план ќе се реализира со одлука на стручни колегиуми во рамки на секоја клиника, изјави Манолева во гостување на вестите на Сител.

Таа додаде дека ќе бара итна реакција од Владата на седница.

-Заеднички служби за потребите на здравството да се задолжат како посебна устанива за итна набавка и промена на компресорската станица и инсталацијата за довод на компромиран воздух, додаде таа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More