Home » Мангова: Отворен Балкан со најголема поддршка во Македонија од трите земји, но и интерес од Црна Гора за приклучување

Мангова: Отворен Балкан со најголема поддршка во Македонија од трите земји, но и интерес од Црна Гора за приклучување

by Журнал.мк

„Помеѓу трите земји од иницијативата Отворен Балкан најмногу во Македонија граѓаните ја поддржуваат и ја познаваат“ рече Илина Мангова од Меѓународниот републикански институт (ИРИ) во утринската програма на „Слободен печат“, коментирајќи ја нивната последна анкета.

Таа додаде дека и во Црна Гора, која не е формално дел од иницијативата, граѓаните пројавиле интерес за приклучување.

„За Отворен Балкан имаше и политички спроитвставености, па оттаму поддршката не е и на повисоко ниво, како што би можело да биде“ рече Мангова.

Таа додаде дека иницијативата е препознаена како позитивна во Македонија, бидејќи тука и добро биле промовирани нејзините придобивки за граѓаните.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More