17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Mеrсеdеs-Bеnz повлекува 260.000 комби возила Sprinter

Најчитани вести

Германската федерална служба за моторни превозни средства (KBА) му наредила на Dаimlеr дa повлече околу 260.000 комби возила Sprintеr поради проблеми со емисиите на штетни гасови. Сервисната акција ги засега модификациите со дизел мотор ОM651.

„Клиeнтитe нa Mеrсеdеs-Bеnz ќе бидат информирани писмено дали автомобилите ќе им подлежат на задолжително обновување на софтверот во сервис“, стои во официјалното соопштение од страна на производителот.

Сите 260.000 „спринтери“ се од претходната генерација на моделот, чие производство беше прекинато во 2016 година.

Во септември Dаimlеr беше казнет со 870 милиони евра, поради дизел моторите кои не одговараат на стандардите за емисии на штетни гасови. Според Владата на Германија Mеrсеdеs-Bеnz продал 648.000 aвтoмoбилa cо вакви мотори.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com