Home » „Love on Tour“ на Хари Стајлс собра 6,5 милиони долари за добротворни цели

„Love on Tour“ на Хари Стајлс собра 6,5 милиони долари за добротворни цели

by Lina Muslija

Love on Tour, втората соло турнеја на Хари Стајлс, неодамна заврши со емотивно финално шоу во Италија. Збогум, без разлика колку е краток, честопати е горчлив, но настапот за толпата која ги тресе зградите повеќе пати неделно стана секојдневие на пејачот речиси две цели години. Секоја вечер низ 173 настапи, тој охрабруваше над 5,04 милиони обожаватели ширум светот да заборават на светот надвор од ѕидовите на местата преполни со пердуви боа и сјај. Во меѓувреме, дел од приходите од тие концерти им беа од корист на добротворните организации .

За време од почетокот на „Love on Tour“ во септември 2021 година, Стајлс собра и донираше повеќе од 6,5 милиони долари на локални добротворни организации ширум светот. Додека обожавателите го прифаќаа безбедниот простор на неговите концерти, особено во Северна Америка, повеќе животи беа изгубени поради оруженото насилство, а законодавците сè повеќе ги таргетираа репродуктивните права на жените. Други социјални трагедии продолжија да влијаат врз жртвите на хуманитарните кризи, како и врз црните и квир заедниците.

Добротворните организации кои директно се занимаваат со овие различни прашања се меѓу оние кои имаат корист од Love on Tour, која, според изданието, се смета за четврта турнеја со најголема заработка на сите времиња. Планирано родителство, Лекари за репродуктивно здравје, Изберете љубов, Фонд за црните гласачи – Институт за градење капацитет, Меѓународен комитет за спасување, секој град за безбедноста на оружјето, црни умови, REVERB, младински прекини, Save the Children, CARE, Центар Афија и повеќе добија донации за време на турнејата.

Покрај добротворните донации, Стајлс помогна да се регистрираат повеќе од 54.000 гласачи по партнерството со непрофитната организација за регистрација на гласачи HeadCount за да се зголеми излезноста на гласачите со поттик што им понуди на фановите шанса да присуствуваат на неговата екстраваганција на костими Харивин во Лос Анџелес.

Неколку дена откако Love on Tour официјално заврши, Стајлс сподели повеќе од триминутно видео кое ја долови љубезноста и љубителите на заедницата кои се негуваа меѓу себе во текот на целата турнеја. „До најинспиративните луѓе што ги познавам. Збогум за сега. Love On Tour forever“, напиша тој. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More