5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Lincoln Model L100 Concept

Најчитани вести

Lincoln го покажува концептот L100, целосно електрична и автономна студија за која се вели дека гледа кон иднината, почитувајќи ја историјата на брендот.

L100 Concept  учествуваше на овогодинешното издание на Pebble Beach Concours d’Elegance и го слави 100-тиот роденден на овој американски бренд. Во врска со ова, Lincoln истакнува дека оваа студија била инспирирана од Lincoln Model L од 1922 година, кој во тоа време бил високо ценет инженерски изложба за брендот.

„Се наоѓаме во посебен момент од нашата историја. „Во текот на изминатите 100 години, Lincoln беше пионер на повеќекратни иновации и ги помести границите на дизајнот што го дефинираа нашиот бренд каков што го знаеме и сакаме денес“, рече Џој Фалотико, претседател на Lincoln.

„Со концептот L100, повторно замислуваме како би можел да изгледа рајот на Lincoln за нашите утрешни клиенти и правиме голем чекор кон нашето следно поглавје“.

Lincoln ја замислува својата иднина како елегантно време, а овој дизајн треба да го пренесе тоа.

Каросеријата на купето се пробива низ воздухот со својата „K-опашка“ и долгите, ниски пропорции.

Се отвора сè, од А-столбовите до задниот дел, со врати кои се шират како школка од бубамара, а покривот исто така излегува. L100 Concept е наменет да обезбеди „вистинско чувство за церемонија“ кога ќе му пристапите.

Lincoln користи светлосни знаци за да ги пречека патниците со „оркестрирана симфонија на светлината“ и внатре и надвор.

Осветлувањето може да ги следи и луѓето околу возилото за да подготви искуство специјално за нив. Исто така е корисно бидејќи содржи информации за состојбата на полнење на батеријата.

Откако ќе влезат внатре, патниците ги пречекува вегански ентериер кој се состои од топли, меки бели материјали за седење акцентирани со рециклирани материјали.

Надворешната боја е постигната со употреба на метална боја и керамички три-слој со акрилни акценти.

Просторно, внатрешноста е дизајнирана да ги искористи предностите на автономната и електричната технологија на концептот.

Возилото се контролира со „шаховски контролер“ инспириран од скапоцените камења.

Седиштата може да се конфигурираат така што сите седишта се свртени нанапред или едно кон друго, за подружељубива атмосфера.

Едноставното преклопено предно седиште овозможува таа трансформација, додека рамниот и осветлен под го користи недостатокот на компоненти на погонската единица што ја натрупуваат патничката кабина.

Lincpln не објави детали за погонската група, но вели дека L100 користи батериски ќелии и технологии од следната генерација кои ќе обезбедат „густина на енергија што ја менува играта“.

Го третира целото возило како систем, интегрирајќи ги батериите во структурата на возилото, а со тоа овозможува поголема ефикасност.

„Овој концепт ни овозможи да дизајнираме ново искуство кое не е оптоварено со минатите ограничувања и претставува еволуција на нашите принципи“, вели Кемал Ќуриќ, директор за глобален дизајн.

„Крајниот израз на нашиот дизајн L100 е оној што се движи без напор – возило што изгледа како да е обликувано од ветрот, како да не постои триење“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести