Home » Левица и годинава положи цвеќе за Делчев во Кукуш

Левица и годинава положи цвеќе за Делчев во Кукуш

by Журнал

Делегација на Левица предводена од лидерот Димитар Апасиев, денеска е во Кукуш каде положи цвеќе на местото каде што претпоставуваат дека била родната куќа на Гоце Делчев. Според објавата на Фејсбук, делегацијата ставила фотографија во рамка на Делчев на едно дрво и покрај неа положија мал букет.

„И досега можеа да дојдат овде учителе, во твоето родно место, ама се плашеа од твојот прекор, оти душите си ги продадоа, земјата ја запустија и од себе си се одрекоа. Македонија денес е оваа нова освестена генерација предводена од Левица учителе, којa на твојот роденден во Кукуш го носи крикот на обесправените, понижените и негираните, но и надежта која извира од утробата на Македонија, дека не е доцна да се исправиме, силата да си ја сетиме и достоинството да си го вратиме“, стои во објавата на Игор Смилев.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More