23.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Лесниот пешадиски баталјон на чекор до целосна НАТО – подговеност

Најчитани вести

„Во 2021 година главниот акцент ќе го ставиме токму на нашиот капацитет во Штип, ќе обезбедиме подобри услови за работа, за вежби, за подготовка за НАТО операции. Своја шанса за работа и за напредок ќе добијат најдобрите млади војници, подофицери и офицери кои ќе ги исполнуваат повисоките критериуми и кои што ќе покажат резултати”, рече Шекеринска.

Таа потсети дека оваа воена единица имала обуки со тимови од Обединетото кралство, а дека сега продолжува со самостојни обуки, оценувајќи дека овие војници гордо ќе ги носат македонското знаме и значката на НАТО.

„Ако по триесет години чекање, главниот позитивен настан за сите нас минатата година беше членството во НАТО, во 2021 година најважно ќе биде практично да покажеме и докажеме на дело колку добри сме како членка на Алијансата”, порача министерката за одбрана.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com