Home » Лекари без граници: Го нападнаа нашиот конвој во Газа, едно лице загина

Лекари без граници: Го нападнаа нашиот конвој во Газа, едно лице загина

by Журнал.мк

Лекари без граници (МСФ) го осудија, како што велат, намерниот напад врз еден од нивните хуманитарни конвои во Газа, при што едно лице беше убиено.

„За време на нападот врз хуманитарниот конвој на 18 ноември 2023 година, роднина на припадник на Лекари без граници го загуби животот, а уште едно лице беше повредено. Конвојот се обидуваше да евакуира 137 лица, палестински персонал на Лекари без граници и нивните семејства. овој намерен напад“, се наведува во соопштението за медиумите.

Лекари без граници соопштија дека конвојот се состои од пет јасно означени возила, дека во него има 65 деца и дека се движел кон југот на Газа. Конвојот стигна до контролен пункт во близина на границата со Вади Газа, каде што се сврте бидејќи слушна истрели и се упати кон просториите на Лекари без граници, на 7 километри од контролниот пункт.

„На враќање, помеѓу 15:30 и 16:00 часот по локално време, конвојот беше нападнат на улицата Ал Вехда, во близина на канцеларијата на Лекари без граници. “, соопштија од Лекари без граници.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More