Home » Легенда на Борусија: Клубот мора да ги задржи Хумелс и Ројс

Легенда на Борусија: Клубот мора да ги задржи Хумелс и Ројс

by Lina Muslija

Борусија Дортмунд ги израдува своите фанови со пласманот во полуфиналето на Лигата на шампионите, а главна амбиција во домашното првенство е да се потврди пласманот во елитното натпреварување и за следната сезона.

Бундеслигашот мора да решава и одредени индивидуални прашања, вклучувајќи го и статусот на искусните Матс Хумелс и Марко Ројс, чии договори истекуваат ова лето.

Клупската легенда, Штефeн Фројнд, смета дека Борусија мора да ги задржи и двајцата.

– Во однос на Хумелс не гледам причина воопшто да се размислува за друг потег. На дуелите со Атлетико тој покажа дека може да игра на високо ниво на важни натпревари.

– За ситуацијата со Ројс ќе влијае и одлуката на фудбалерот, односно желбата да замине во друга средина. Јасно е дека тој веќе не е во прв план, но од друга страна тој има голем придонес за успесите на клубот изминатите години, – рекол Фројнд, кој сугерира дека Борусија уште отсега треба да му понуди одредена клупска функција на Ројс, за да го задржи на подолг рок во клубот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More