Home » Лефков: Пендаровски призна дека тој и Владата ѝ дале на Бугарија можност да нè блокира на патот кон ЕУ за историски прашања секогаш кога ќе сака

Лефков: Пендаровски призна дека тој и Владата ѝ дале на Бугарија можност да нè блокира на патот кон ЕУ за историски прашања секогаш кога ќе сака

by Журнал.мк

И Стево Пендаровски призна дека владата на СДС и ДУИ и тој како претседател ја ставиле државата во подредена положба на Бугарија, и го врзале нашиот напредок кон ЕУ на желбата на Бугарија и нејзината интерпретација на историјата, вели Миле Лефков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник.

„Самиот Пендаровски кажа дека откако историските комисии од двете држави ќе се согласат за одредена личност тоа треба да го прифатат двете влади, ако двете влади не се согласат, тогаш следува вето од Бугарија на патот на Македонија кон ЕУ. Го прашуваме Стево Пендаровски дали уште е на овој став или и тој го сменил, или треба првин да праша во СДС дали може да има уште таков став? Стево може да побара одобрување или да најде изговор или нова интерпретација, но фактот дека тој и СДС и ДУИ ја заглавија Македонија нема да се смени“, вели тој.

Според Лефков, Стево Пендаровски е најконфузниот политичар кој некогаш бил избран на било каква функција во Македонија.

„Со Стево Пендаровски имаме измеќар на СДС и ДУИ. Со право народот вели немаме држава, време е да ја вратиме“, завршува Лефков.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More