Home » Ласерска епилација – Трајно и безбедно решавање на проблемот со несакани влакна

Ласерска епилација – Трајно и безбедно решавање на проблемот со несакани влакна

by Журнал.мк

Ако не сте задоволни со бричење или депилација како метод за отстранување на несаканите влакна, ласерското отстранување може да биде опција која вреди да се разгледа. Една од придобивките е тоа што третманот е практично безболен, особено во споредба со депилацијата. Секој пулс трае помалку од една секунда, предизвикувајќи мало чувство на пецкање.

Кои делови од вашето тело се добри кандидати за лекување?

· Пазувите

· Нозете

· Горна усна

· Брадата

· Бикини областа

· Грбот

· Стомакот

Ласерската епилација е единствена метода за трајно отстранување на влакната бидејќи ги уништува корените на влакната т.е матичните клетки од кои влакното расте. Трајно ги уништува влакнените фоликули, се изведува на 6-8 недели во период каде вие немате влакна, речиси е безболна, сигурна е и се изведува во дерматолошка ординација од страна на дерматолог, не ја оштетува кожата и што е многу значајно, помага во отстранување на враснатите влакна.

Со ласерската епилација се постигнува целосно уништување на 85-90 % влакнени фоликули така што за оние 10-15 % кои по година-две повторно ќе се активираат, доволно е еднаш годишно да се направи третман за одржување. Секако ова се однесува за лицата кои немаат хормонално пореметување кое би го забрзало растот на влакната и би го успорило ефектот на третманот, за која што цел претходно вашиот дерматолог ќе ве прати да направите испитувања и ако има потреба ќе ви биде препишана соодветна терапија.

Што можете да очекувате?

· Ласерското отстранување на влакна обично бара од четири до шест третмани.

· Интервалот помеѓу третманите ќе се разликува во зависност од локацијата. На области каде влакната брзо расте, како што е горната усна, третманот може да се повтори на четири до осум недели. На области со бавен раст на косата, како што е грбот, третманот може да биде на секои 12 до 16 недели.

· Ја прави кожата помазна од било кога.

· и намалува порите на кожата,дава ефект на сјајна и светла кожа.

За време на овој третман треба да користиме соодветна медицинска козметика која е препорачана од дерматовенеролог.

Препорака на Аптека ДНА АННИ ФАРМ за нега на кожа по ласерска епилација е медицинската козметика

URIAGE Уриаж Archives – Аптека ДНА Анни Фарм (annifarm.com.mk)

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More