Home » Кремљ: Екстремно сме загрижени за ситуацијата во Израел

Кремљ: Екстремно сме загрижени за ситуацијата во Израел

by Журнал.мк

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Москва е „екстремно загрижена“ за ситуацијата во Израел.

Тој кажа дека настаните во оваа земја претставуваат „голема опасност“ за поширокиот регион на Блискиот Исток и дека ситуацијата лесно може да ескалира.

Руската амбасада нема информации за тоа колку руски државјани во Израел можеби биле повредени или убиени по упадот на Хамас, додаде портпаролот на Кремљ.

На прашањето дали настаните во Израел можат да влијаат на руските операции во Украина, Песков рече дека тоа се „две сосема различни работи“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More