Home » Ковачевски – Варадкар: Проширувањето на ЕУ е стратешко и безбедносно прашање

Ковачевски – Варадкар: Проширувањето на ЕУ е стратешко и безбедносно прашање

by Журнал

Со највисоки државни почести ирскиот премиер Лео Варадкар беше пречен во Македонија. Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска одржа тет-а-тет средба со Варадкар во рамките на неговата официјална посета на земјава, која воедно е и прва посета на ирски премиер на државава.

По тет-а-тет средбата се одржа и билатерална средба на македонската и ирската делегација, на којашто присуствуваа и заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија за европски прашања, Бојан Маричиќ, министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу.

На средбата беше поздравена триесетгодишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји, при што беше потенцирано дека постои добро ниво на политички дијалог и покрај географската оддалеченост. Беше нагласена потребата од зајакнување на економската соработка, особено во областа на информатичката технологија, телекомуникациите, производството на органска храна, енергетиката и туризмот.

Премиерот Ковачевски, на состанокот се заблагодари за силната и гласна поддршка на Ирска на Северна Македонија на патот кон ЕУ, којашто континуирано трае уште од времето на поднесување на нашата апликација за членство во Унијата токму за време на ирското претседателство со ЕУ во 2004 година.

Заеднички беше истакнато дека проширувањето на ЕУ е стратешко и безбедносно прашање коешто е од клучно значење во овој сложен и неизвесен геополитички контекст за европскиот континент. Двајцата премиери констатираа дека иднината на Република Северна Македонија треба да се издигне над сите политички и идеолошки разлики и затоа од сите политички чинители се очекува проактивност во однос на исполнувањето на целите кои се поставени на патот кон ЕУ.

Беше препознаена улогата на Република Северна Македонија како фактор на стабилноста и безбедноста во регионот и пошироко во европски рамки, за што беше изразено уверување дека е уште еден силен аргумент за обезбедување на европските перспективи на земјата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More