Home » Ковачевски на средба со германската државна министерка за Европа

Ковачевски на средба со германската државна министерка за Европа

by Журнал.мк

Првата средба која ќе ја има новиот премиер со странски државник е германската државна министерка за Европа Ана Лирман која денеска ќе пристигне во посета на Македонија.

„Фокусот на разговорите ќе биде ставен врз билатералните односи меѓу Македонија и Германија, економските и политичките прашања и европската перспектива“.

Ковачевски вчера и во завршниот говор пред гласањето на новата влада ја потврди оваа средба, за која рече дека ќе разговара за забрзување на евроинтеграциите.

Германската државна министерка ќе има и билатерални средби со вицепремиерот за евроинтеграции и со министерот за надворешни работи.

Лирман ќе биде примена и од шефот на државата Стево Пендаровски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More