Home » Ковачевски: И син ми почнаа да го викаат Таче

Ковачевски: И син ми почнаа да го викаат Таче

by Журнал.мк

Екс премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва во подкаст на телевизија Сител раскажа од каде потекнува прекарот Таче.

„Имаат многу убави имиња моите баби – Андроника, Анастасијаз, Севастија, Марија, Анастасија и мојот дедо е Димитар, кој што го викале Таки, и потоа зошто бил прилично мал по раст станал Таче нагалено. И од него е надимакот, и од него и од татко ми, и мојот. Семеен надимак е“, вели Ковачевски.

Тој откри и дека неговиот син почнале да го викаат „Мали Таче“.

„И син ми доаѓа минатиот пат вели „абе тато излегувам од школо, оној докторот, што ти е на тебе пријател, ми вика кај си бе мали Таче“, и вика што е тоа? Епа викам тоа ти е, сега ќе бидеш мали Таче и после некое време ќе станеш Таче, и кога ќе добиеш син ќе добие тој мали Таче“, вели Ковачевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More