Home » Ковачевски – Дуџак: Програмите на Обединетите нации се силна поддршка на нашите политики

Ковачевски – Дуџак: Програмите на Обединетите нации се силна поддршка на нашите политики

by Журнал.мк

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации (ОН) во Македонија.

На средбата Дуџак му го честита на премиерот Ковачевски изборот за претседател на Владата и истакна дека поддршката од ОН останува како континуитет во спроведување на планираните реформи во земјата и на евроинтегративниот процес.

Премиерот Ковачевски изрази искрена благодарност за ангажманот на ОН со програмите на разните агенции на организацијата, особено во континуираните иницијативи на полето на економијата, социјалната инклузија, родовата еднаквост, јакнењето на институциите, грижата за животната средина.

На средбата премиерот Ковачевски ја информира постојаната координаторка на ОН за програмските приоритети на Владата, како што се интензивирање на евроинтегративните процеси, новиот план за економски развој со пораст на домашниот бруто-производ, со цел зголемување на животниот стандард на граѓаните, борба против криминалот и корупцијата, подобрување на ефикасноста и транспарентноста во работењето на судството, подобро владеење на правото и енергетска транзиција во правец на користење зелена енергија.

Премиерот Ковачевски истакна дека главните активности на Владата уште во првите денови се насочени кон справување со енергетската криза, како и во правец на подобрување на животниот стандард на граѓаните преку зголемување на пензиите и минималната плата.

Во текот на разговорот постојаната претставничка на Обединетите нации, Дуџак, ги истакна позитивните иницијативи што досега се преземени во повеќе области и ја издвои зелената енергетска транзиција на земјата за која од развојната програма на УНДП се издвоени 7,8 милиони долари како грант за нашата земја.

Премиерот Ковачевски нагласи дека поддршката на ОН преку програмите на УНДП ги потврдува определбите на Владата зелената енергетска транзиција да биде во врвот на нејзините приоритети и дека се создаваат дополнителни услови за енергетски проекти од обновливи извори.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More