Home » Косово го ратификуваше договорот со Македонија за тунелот Тетово – Призрен

Косово го ратификуваше договорот со Македонија за тунелот Тетово – Призрен

by Журнал.мк

Собранието на Косово го ратификуваше договорот потпишан со Македонија за заедничка изградба на тунелот за патот Тетово-Призрен.

„Тетово е поблиску до Призрен и Косово. Собранието на Косово со 82 гласа „за“ го одобри предлог-законот за ратификација на договорот за кофинансирање за проектирање на проектот за изградба на тунелот на патот Призрен-Тетово“, рече Либурн Алиу, министер за просторно планирање и инфраструктура.

Во Македонија договорот за кофинансирање е одобрен во Владата, но во Собранието се очекува да биде ратификуван од новиот состав.

Африм Гаши од коалицијата Вреди во интервју за Алсат изјави дека овој проект ќе биде во програмата на следната влада .

Според потпишаниот договор, страните се согласуваат тунелот што треба да ги поврзе двете земји да се реализира со кофинансирање. Поточно, секоја држава ќе плати за должината на тунелот на нејзина територија. Рокот за финализирање на документите е до средината на 2026 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More