Home » Користењето на оваа житарка може да помогне полесно да заспиете

Користењето на оваа житарка може да помогне полесно да заспиете

by Журнал

Повеќето од нас мислат на камилаца кога размислуваме за храна и пијалок што може да ни помогне полесно да заспиеме. Но, очигледно има уште еден сериозен конкурент што можете да го консумирате како последниот оброк во денот за да го олесните спиењето. Верувале или не, станува збор за оризот.

Така, барем покажа студија објавена во 2014 година во списанието на PLOS ONE. Имено, истражувачите ги гледале навиките на храна и квалитетот на спиењето кај повеќе од 1800 мажи и жени од Јапонија. Било откриени дека оние што јаделе повеќе ориз спиеле подобро од оние кои претпочитале да консумираат тестенини и леб. Интересно е што, јапонска студија од 2020 година која беше објавена во списанието „Нутриент“, даде слични резултати.

Белиот ориз има гликемиски индекс 72, кој се смета за висок. Истражувачите од студијата од 2014 година претпоставуваат дека храната со висок ГИ го зголемува присуството на аминокиселината трипофан во мозокот, кој се претвора во серотонин и хормон за спиење, мелатонин. Така, овие намирници предизвикуваат релаксација и поспаност кај оние што ги косумираат.

Кафавиот ориз има и фитинзи за гориво. Покрај магнезиумот, кој го охрабрува спиењето, витамин Б3 и Б6, исто така содржи гама-аминомаса киселина, која го релаксира нервниот систем со забавување на активноста на мозокот. Кафеавиот ориз се смета за храна со низок гликемиски индекс.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More