Home » Конституирање на новиот собраниски состав во Србија наредните недели

Конституирање на новиот собраниски состав во Србија наредните недели

by Журнал

Претседателот на српскиот Парламент, Владимир Орлиќ, изјави дека новиот состав на Парламентот ќе биде конституиран „во следните недели, согласно процедурите и според законот“.

Орлиќ, во интервју за весникот „Курир“ оценува дека декемвриските избори „ја покажале вистинската волја на народот“ и ги отфрли барањата на опозицијата за повторување на гласањето, особено на локалните избори во Белград каде, според наводите на листата „Србија против насилството“, евидентирани се бројни изборни нерегуларности.

Го победивме поранешниот режим и во Белград со 20.000 нови гласови и уште повеќе советнички мандати на изборите, од кои секој сегмент беше контролиран од секој што го сакаше. Сега лажговците ќе го избегнат она што природно им следи – сите да се повлечат од политиката поради нивната одговорност кон луѓето кои веруваа во нив“, вели Орлиќ, кој е и висок функционер на Српската напредна партија (СНС).

Тој најави дека оваа партија за формирање мнозинство во новиот собраниски состав ќе разговара со „традиционалните партнери“ од Сојузот на војводинските Унгарци.

Исто како и претходните години кога сами можевме да формираме мнозинство, сакаме да ги собереме другите во борбата за нашата Србија, оние кои се подготвени да учествуваат во таква државна политика и можат да придонесат за тоа со своето учество“, вели Орлиќ.

Прашан дали СНС ќе ја продолжи соработката со Социјалистичката партија на Србија (СПС), Орлиќ рече дека ќе разговара „со сите“ за политиката на „натамошно зајакнување и развој на Србија“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More