Home » Кому колку потписи му фалат за да се најде на избирачкото ливче

Кому колку потписи му фалат за да се најде на избирачкото ливче

by Журнал.мк

Билјана Ванковска од Левица најблиску од 10.000 потписи, а по неа и Стевче Јакимовски од ГРОМ. Според пресекот на Државната изборна комисија, на Ванковска ѝ недостасуваат 915 потписи, бидејќи досега собрала 9085 потписи. Јакимовски има собрано 7994 потписи, а му недостасуваат 2006 потписи.

Од другите претенденти за во претседателската трка, далеку до 10.000 потписи се Зорица Цветковска од Десна која има 105 питиси, Мерсиха Смаиловиќ која има 977 потписи, Ѓорѓи Манасков кој има 323 потписи, Господин Попоски кој има 63 потписи, Вело Марковски кој има 1087 потписи.

Досега, потребни 10.000 потписи собраа Бујар Османи, Арбен Таравари и Максим Димитриевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More