Home » Коморите немаат голман за осминафиналето на Африканскиот куп на нации

Коморите немаат голман за осминафиналето на Африканскиот куп на нации

by Журнал.мк

Дебитантите на Африканскиот куп на нации, Комори, ќе мораат да го играат осминафиналето против домаќините Камерун без голман (односно со бек на позицијата на голман) откако нивните гомани или се повреден или се позитивни на КОВИД.

Двајца од трите голмани на островската земја, Мојад Усеини и Али Ахамада имаат позитивни тестови на КОВИД-19 пред понеделничкиот меч, додека првиот голман, Салим Бен Боина има повреда. Вкупно 12 фудбалери на Коморите се во аут поради КОВИД-19.

„Ќе се обидеме да се справиме на било кој начин. Без тренерите, без некои од главните фудбалери и без голмани, ситуацијата е навистина тешка“, вели селекторот Ел Хадад Химиди.

Коморите се најголемото изнеандување на турнирот, откако ги елиминираа четирикратните шампиони Гана со 3:2 победа во групната фаза, три поени кои им донесоа пресметак со домаќинот Камерун. Победникот од овој меч ќе игра со Гвинеја или Гана.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More