Home » Колку е моќен чајот од борови иглички: помага во борбата против ракот и срцевите заболувања

Колку е моќен чајот од борови иглички: помага во борбата против ракот и срцевите заболувања

by Журнал

Замислете прошетка низ шумски пејзаж, каде мирисот на борови дрвја го исполнува воздухот и зелениот на боровите дрвја го смирува вашето чувство за вид. Во ова идиличко опкружување, едeн од природните накити е скриен во игличките од бор, кои не само што ги украсуваат круните на овие благородни дрвја, туку и служат како извор на екстремно лековити пијалоци – чај од иглички од бор.

Овој чај, кој се користи со децении како традиционален пијалок во народната медицина ширум светот, не само што носи со себе малку шумска свежина во вашата чаша, туку и изобилство на придобивки за вашето здравје.

Лековити состојки

Бидејќи е направен од младите изданоци на иглички бор, кои се богати со витамин Ц, антиоксиданти и есенцијални масла, неговите лековити својства се повеќекратни.

Витаминот Ц е клучен за зајакнување на имунолошкиот систем, а иглите на бор содржат една од највисоките концентрации на овој витамин кај растенијата. Редовното консумирање на овој чај може да помогне во спречување и лекување на настинки и грип.

Антиоксиданти во игли на бор, како што се флавоноиди и феноли, можат да помогнат во борбата против слободните радикали во организмот, што го намалува ризикот од хронични заболувања како што се срцеви заболувања и некои видови на карцином.

Етеричните масла во боровите иглички, како што се лимонен и пинен, имаат антимикробни својства и можат да помогнат во намалувањето на воспалението. Исто така, овие масла придонесуваат за смирувачкиот ефект на чајот, кој може да помогне при стрес и анксиозност.

Состојки:

– борови иглички

Подготовка:
1. Боровите иглички измијте ги и исечете ги нивните краеви, па исечкајте ги со ножици или во блендер

2. Ставете ги во тегла или друг стаклен сад.

3. Истурете топла вода.

4. Во изладениот чај ставете малку мед и сок од лимон.

Чајот од борови иглички може да има позитивно влијание и на респираторниот систем. Вдишувањето на пареата од овој чај може да помогне во ублажување на симптомите како затнат нос и кашлица, а може да помогне и во чистење на дишните патишта.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More