Home » Колку автомобили продаде Volkswagen во 2023 година?

Колку автомобили продаде Volkswagen во 2023 година?

by Журнал

Да се ​​каже дека групацијата Volkswagen имаше одлична 2023 година нема да биде претерување, бидејќи и покрај различните проблеми, продажбата речиси го достигна нивото пред пандемијата. Со испорачани 9,24 милиони автомобили од сите марки кои работат под германскиот автомобилски гигант, испораките се зголемија за значителни 12 отсто на годишно ниво.

Не само затоа што побарувачката беше поголема минатата година, туку и затоа што имаше големо заостанување во испораките на претходно нарачани возила за надополнување. Зошто? Тесните грла на снабдувањето предизвикани од пандемијата на коронавирус и руската инвазија на Украина, исто така, го погодија и Volkswagen.

Откако ги реши повеќето логистички прашања, автомобилскиот конгломерат беше во можност да произведе значително повеќе автомобили отколку една година порано. Испораките се зголемија на сите најважни пазари на групацијата VW, а Западна Европа беше најголемиот регион со 3,27 милиони продадени возила (+21 отсто во споредба со истиот во 2022 година). Веднаш зад неа е Кина со 3,24 милиони автомобили (+2 отсто), а потоа следи Северна Америка со 0,99 милиони единици (+18 отсто).

Целосните бројки за продажба за секој модел ќе бидат објавени в петок, но веќе знаеме дека изминатите 12 месеци беа одлични за матичниот бренд VW. Испораките се зголемија за 6,7 проценти на околу 4,87 милиони возила, така што приближно 52 проценти од сите автомобили испорачани од Групацијата во 2023 година ја имаа значката VW.

Од сите продадени автомобили од главниот бренд VW во 2023 година, повеќе од половина беа СУВ. Пазарниот удел на теренците се зголеми на 54,2 отсто, или 14,9 отсто повеќе отколку во 2022 година.

СУВ моделите беа уште попопуларни во Соединетите Американски Држави, каде што учествуваа со над 81 отсто од сите испораки. Во Европа, субкомпактниот T-Cross беше најпродаваниот SUV откако постави рекорди во Германија, Обединетото Кралство, Турција и Шпанија.

Конечно, се поставува прашањето – дали Toyota повторно ќе успее да ја собори групацијата VW во однос на продажбата? Пред јапонскиот гигант да ги објави целосните продажни резултати за 2023 година, потсетуваме дека јапонскиот автомобилски гигант продаде 10,5 милиони возила во 2022 година кога трета година по ред ја одбрани титулата најпродаван производител на автомобили во светот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More