Home » Кои бои на автомобили бea актуелни во 2021 годинa?

Кои бои на автомобили бea актуелни во 2021 годинa?

by Журнал.мк

Во целиот свет и понатаму доминира белата боја бидејќи ја одбива сончевата топлина, но и бидејќи не треба да доплатите ништо. Според Axalta, 35% од автомобилите продадени во 2021 година биле бели, односно 21% бели и 14 проценти бисерно бели.

Потоа, најпопуларните се црна, темно сива и сребрено сива. Сината е боја која се поврзува со електрични автомобили и нагло расте продажбата на сини автомобили. Нејзината популарност сега ја надминува сребрено сивата во Северна Америка, Африка, Јапонија, Јужна Кореја и Европа.

На нашиот континент, темно сивата боја ја победи белата и е на првото место – темно сивата е 27 проценти, а белата 23 проценти.

Белата е доминанта боја во светот од 2011 година. Тоа е поради популарноста на оваа боја во Азија.

Светска ранг листа на бои во 2021:

Бела(35%)

Црна(19)

Темно сива(19)

Сребрено сива(9)

Сина(8)

Црвена(5)

Беж(3)

Зелена(1)

Жолта(1)

Останато(1).

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More