Home » Коалицијата на СНС прогласи победа во скоро сите градови и општини

Коалицијата на СНС прогласи победа во скоро сите градови и општини

by Журнал.мк

Листата „Александар Вучиќ – Белград утре“ освои најмногу гласови на изборите за градското собрание на Белград, за која гласале 53 отсто од избирачите, покажува проценката на резултатите од гласањето објавени од ИПСОС и ЦеСИД врз основа на 56,3 отсто од обработените примероци.

Според овие податоци, изборната листа на движењето „Крени-промени“ освои 17,1 отсто од гласовите, додека на трето место е опозициската коалиција „Го бираме Белград“, за која гласале 12,5 отсто од избирачите.

На четврто место е листата „Ние сме силата на народот, проф.д-р Бранимир Несторовиќ“ со освоени 8,1 отсто од гласовите.

„Неверојатно убедлива“ победа во Белград и Нови Сад, Коалицијата околу Српската напредна партија ќе има 63 од вкупно 110 мандати во Собранието на Белград, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More