18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Кинеската вакцина доби халал-сертификат во Индонезија

Најчитани вести

Вакцината против Ковид-19, произведена од кинеската компанија „Синовак“, доби халал-сертификат во Индонезија, со што таа е дозволена според шеријатскиот закон, објави индонезискиот верски совет Улема неколку дена пред земјата да планира да почне програма за имунизација со кинеската вакцина.

Асорурун Ниам Шолех од правната комисија на исламскиот совет за фатва на прес-конференција во Џакарта изјави дека вакцината наречена „коронавак“ е света и халал, што значи дека е дозволена за употреба во исламскиот свет.

И покрај фактот дека сè уште не постои одобрување од нејзиното регулаторно тело, Агенцијата за храна и лекови во Индонезија, која е најнаселена муслиманска земја во светот, доби испорака на три милиони дози „коронавак“ од кинескиот производител „Синовак“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com