Home » Кина побара независна истрага за Северен тек

Кина побара независна истрага за Северен тек

by Журнал.мк

Постојаниот претставник на Народна Република Кина во Советот за безбедност на ОН, побара покренување независна меѓународна истрага за разоткривање на причинителите на терористичкиот напад, во кој беше уништен гасоводот Северен тек.

Инаку, оваа иницијатива на кинеската дипломатија дојде истиот ден откако беше оценето дека преговорите помеѓу Кина и САД пробаднаа, односно дека посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен не ги даде очекуваните резултати.

Блинкен побара од кинеската страна да не ја помага Русија во војната со Украина, на што му беше возвратено дека НАТО е најголемиот виновник за избубнувањето на војната меѓу двете земји. Во меѓувреме беше објавено дека САД ќе иницира нови санкции врз кинеската економија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More