Home » Кина е најголемата дипломатска сила во светот

Кина е најголемата дипломатска сила во светот

by Журнал.мк

Кина е втора економија во светот, но е број еден во дипломатијата. Според најновиот извештај на глобалниот индекс на дипломатија на австралискиот институт Лови за 2024 година, Пекинг со 274 дипломатско-конзуларни претставништва е на прво место пред САД, кои имаат 271 амбасади и Турција со дипломатска мрежа од 252 мисии.

„Дипломатијата често се занемарува како мерка за влијание, но таа никогаш не била поважен елемент на државното уредување. Индексот на глобалната дипломатија покажува дека владите продолжуваат да инвестираат во дипломатијата за проектирање моќ и остварување на нивните интереси“, пишува Рајан Нилам, директор на програмата за јавно мислење и надворешна политика на Институтот во Сиднеј, кој годишно ја рангира дипломатската сила на 66 земји и територии.

Според ова рангирање, на четврто место по бројот на амбасади и конзулати е Јапонија (251), потоа Франција (249), Русија (230), Велика Британија (225), Германија (217), Италија (206), Бразил (205). )…

Иако водството на Пекинг пред Вашингтон е мало, овој „дипломатски барометар“ ги открива напорите на Кина да го прошири своето влијание во услови на геополитичка конкуренција со САД. Нилам потврдува дека рангирањето го покажува континуираното ривалство меѓу САД и Кина, додавајќи дека „геополитичката конкуренција ги стави Азија и Пацификот во фокусот“.

Анализата на распределбата на дипломатско-конзуларните претставништва открива дека Пекинг води во земјите од Африка, Источна и Централна Азија и Пацификот, додека Вашингтон, во однос на Кина, има предност во Европа, Северна и Централна Америка и Јужна Азија. Во земјите од Блискиот Исток и Јужна Америка, двете велесили се прилично рамномерно усогласени.

Брзото проширување на дипломатската мрежа на Пекинг следеше по Конгресот на Комунистичката партија на Кина во октомври 2022 година, кога Кси Џинпинг доби трет мандат како генерален секретар на партијата.

Наместо да го коментира последниот глобален индекс на дипломатија, кинеската амбасада во Вашингтон го упати неделникот „Њусвик“ на заклучоците од Централната конференција за надворешни работи, што се одржа во Пекинг на крајот на декември минатата година.

На овој дводневен состанок зад затворени врати, на кој говореше претседателот Си Џинпинг, нашироко се разговараше за неопходноста од унапредување на дипломатијата во согласност со стратешките интереси на нацијата и придржувањето кон државната идеологија.
Си на конференцијата истакна дека Кина стана одговорна голема земја со зголемено меѓународно влијание, посилен капацитет за управување со нови потфати и поголема морална привлечност.

Пекинг ја покажа својата надворешнополитичка сила на најдобар можен начин со успешно посредување во обновувањето на односите меѓу двата ривали од Блискиот Исток – Иран и Саудиска Арабија. Дека оваа кинеска дипломатска победа не е краткотрајна говори и фактот што по избувнувањето на војната во Газа, Ријад и Техеран останаа во контакт.

Кина се обиде да посредува дипломатски во руско-украинскиот конфликт нудејќи свој мировен план во февруари минатата година, кој не доби големо одобрување од Западот поради „безграничното пријателство“ меѓу Пекинг и Москва, што го промовираа Кси Џинпинг и Владимир Путин. .

Иако ривалството меѓу САД и Кина се интензивираше во текот на изминатите години, самитот меѓу Си Џинпинг и Џозеф Бајден во Сан Франциско во ноември 2023 година доведе до претпазливо затоплување на односите меѓу двете сили. Последниот во серијата состаноци меѓу американските и кинеските претставници беше на Минхенската безбедносна конференција, кога министрите за надворешни работи Ентони Блинкен и Ванг Ји се состанаа како дел од напорите да се одржат отворени линиите на комуникација меѓу двете сили.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More