Home » Ким Јонг Ун: Поблиску сме до вооружен конфликт на Корејскиот Полуостров

Ким Јонг Ун: Поблиску сме до вооружен конфликт на Корејскиот Полуостров

by Журнал

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун денеска изјави дека вооружениот конфликт на Корејскиот полуостров е се поблиску.

Тој посочи дека ситуацијата е на работ на вооружен конфликт и дека во секој момент може да дојде до судир, пренесуваат севернокорејските медиуми.

Ким ова го изјави на состанокот со командантите на севернокорејската армија во зградата на Централниот комитет на владејачката Работничка партија, пренесе севернокорејската новинска агенција КЦНА.

За време на состанокот, Ким детално го анализираше, како што рече, „критичното безбедносно опкружување на Корејскиот полуостров што доаѓа на работ на вооружен конфликт како што минува времето, како и природата на потезите на САД и другите непријателски сили“, Јонхап. пријавени.

„Тој (Ким) рече дека ситуацијата бара дополнително заострување на мечот, заради безбедноста и мирот во Северна Кореја и усовршување на одговорот на војската“, пишува KCNA.

Ким рече и дека „конфликтот може да се случи во секое време“.

„Колку подинамично напредуваше корејската револуција, толку повеќе американските империјалисти и јужнокорејската армија очајно се обидуваат да ја спречат. удар, целосно да ги уништиме, користејќи најстроги мерки и потенцијал, без ни трошка двоумење“, додаде Ким.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More