34.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

KIA Seltos EV пристигнува идната година

Најчитани вести

Kia Motors планира следната година да понуди и целосно електрична верзија на својот нов crossover модел Seltos…
Тоа начи дека производителот од Јужна Кореја во својата гама, по моделите Soul EV и Niro EV ќе добие и трет комплетно електричен crossover.

Стартот на производството на Seltos EV e планиран за август идната година, но на почетокот тој новитет ќе биде достапен само на домашниот пазар во Јужна Кореја.

Затоа во текот на претстојната 2020 година ќе бидат прпизведени помалу од 10.000 примероци .

Инаку, Seltos EV се води под кодното име SP2 EV и како работите сега за сега стојат ќе биде опремен со електромотор моќен 150 kW/204KS, со батерија со капацитет од 64 kWh и ќе располага со автономија на возење, со едно полнење на батеријата од околу 400 km.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com